Oleje Omega do przemysłu spożywczego dystrybucja sprzedaż

Oleje Omega do przemysłu spożywczego dystrybucja sprzedaż

Omega Food Grade Grease jest znany w przemyśle na całym świecie. Nasze smary do żywności spełniają dwa kryteria.
Omega 641 - H1

wysokojakościowy odporny na wysokie temperatury olej dopuszczony do przemysłu spożywczego.
Przeznaczony do układów łańcuchowych. Zostawia bardzo małe ilości osadów. Odporny na utlenianie i wypalanie, wytrzymuje w temperaturach 280°C. Utrzymuje się na miejscu przez długi czas, niski poziom wyparowywania Bardzo niska emisja dymu powoduje, że środek jest bardzo często stosowany w przemyśle spożywczym.
Omega 588 - H1

Olej syntetyczny, który obejmuje certyfikat Kosher i Halal. Mieszanina z dwóch unikalnych olejów.
Omega 588 Synthetic FG Maszynowy olej jest formułowany z syntetycznymi polialfaolefinami (PAO) oraz pakietem dodatków zatwierdzonych przez FDA, które oferują wszechstronne zastosowania do maszyn i systemów przetwarzania żywności i napojów oraz w przemyśle farmaceutycznym Omega 588 jest na liście NSF H1 i jest zgodny z surowymi zasadami Halal i Kosher standardem jakości.
Omega 638 - H1

Uniwersalny olej o działaniu „4 w 1”, dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Kuzyn sławnego na całym świecie oleju Omega 636, posiada bardzo skuteczne właściwości penetrujące, działa jako lekki środek smarujący, zapobiegający rdzewiniu, środek wypierający wodę, Przeznaczony jako środek smarująco-konserwujący dla przemysłu spożywczego,farmaceutycznego i kosmetycznego.
Omega 609 - H1

Olej do układów pneumatycznych dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Wysokooczyszczony środek Omega 609 zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa w razie przypadkowego kontaktu z żywnością, napojami, produktami farmaceutycznymi oraz innymi produktami do zastosowań medycznych. Omega 609 opracowany został z myślą o wszechstronnym zabezpieczeniu przed zatykaniem się zaworów, przewodów oraz rur pod ciśnieniem, jak również przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego.
Omega 585 - H1

Syntetyczny olej do układów łańcuchowych oraz przekładniowych,dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Omega 585 to całkowicie syntetyczna formuła, która zachowuje najwyższe właściwości w bardzo szerokim zakresie temperatur: od –30°C do 240°C.
  • Omega 585 wykazuje doskonałą odporność na szkodliwy wpływ szerokiej gamy czynników występujących powszechnie w przemyśle spożywczym, np. na działanie gorącej pary lub bardzo niskich temperatur w urządzeniach chłodniczych.
  • Omega 585 zawiera zestaw wysokowydajnych dodatków, dzięki którym okres pomiędzy niezbędnymi wymianami oleju ulega znacznemu wydłużeniu,